Visar repotaget

Dansbandskampen 22nov08

2008-11-23 13:07:30  
Scotts och Larz-Kristerz är en följetång som kan pågå ända till finalen. Och det är jag bara glad för. De är i mina ögon de absolut bästa banden, och de ska till final.

Men jag kan förstå att folk skriker högt angående framröstningsmetoden, jag gillar inte den heller. Men jag antar att man skriker ännu högre om inte ens favorit band går vidare. Men saken är den, De går ju vidare för att svenska folket röstar fram dem, vilket betyder att de övriga banden inte är lika bra. Så enkelt är det. men håller med, blir tjatigt med samma band vecka efter vecka. Men tänker inte ta upp mer om röstningsmomentet just därför att jag har skrivit om det tidigare.

Det jag har tänkt mig med denna artikel är att för första gången ge mig in och diskutera tävlingsomgången.

Igår så anser jag helt enkelt att Scotts och Larz-Kristerz var de bästa banden på grund utav att de är de enda banden som var både dansvänliga och även behagliga för öronen… och ögonen!

Jag hade faktiskt förväntat mig högre kvalité på Jannez men de var rent utav dårliga. De må kanske ha varit dansvänliga, men det verkar som om många dansband glömmer bort dem tusen och åter tusen personer som inte dansar. Det hjälps inte hur dansvänligt det är om det inte låter bra. Jannez medlemmar är troligen bra individualister men tillsammans lät det hemskt. Det ungefär som om att de 4 medlemmarna spelade fyra olika melodier och deras röster var inte sammansvetsade. De ska dock ha en stor eloge för att alla fyra sjunger men det finns band som gör jobbet mycket, mycket bättre, så som Arvingarna och Face84.

När jag ändå kom in på Face84 så hade jag förväntat mig bättre. Jag har hört låtar med dem tidigare och de är bra. Av någon anledning valde de totalt fel låt. Sorry Tjejer… men ni förtjänade inte att gå till andra momentet.

Det jag skrivit angående Jannez stämmer även in på Martinez. Deras arr var precis som Jannez, skramligt och inte trevligt för bara dem som gillar lyssna på bra dansbandsmusik. Dessutom så sjöng inte ”lillan” så himla bra heller.

Det skiljer sig stort mellan Scotts och Larz-Kristerz till de andra. Scotts och L-K har rena arrangemang och det är inte skramligt. Henrik’s och L-K röster är på högnivå och de bjuder på sig själv både vid intervjuer och på scenen.
Läst: 685


« Tillbaka

Dela

Besök Dansbandsdax.se startsida och lyssna på härlig musik helt gratis. Du kan även bli medlem helt gratis och träffa nya vänner med intresse för dans och dansbandsmusik.