Man får inkomster som är mycket större än vad julhandeln inbringar. Men det är inte för pengarna som man arrangerar dansbandsveckan i Malung. Nej, det är för att samla alla entusiaster av dans och musik och att det så trevligt man kan ha. Till Malung kommer folk från hela norden för att lyssna på bra dansband och roa sig men framför allt dansa, dansa, dansa och dansa. Veckan arrangeras alltid vecka 29 vilket kan vara bra för den som ska ordna med semester. Det är många som planerar sin semester efter när Malungs dansbandsvecka infaller.
FAKTA OM DANSBANDSVECKAN: Källa: www.dansbandsveckan.nu
• Det finns 5 campingar • 2.000 husvagnsekipage • c:a 50.000 gästnätter • 25 miljoner i omsättning i bygden • 10 miljoner i merförsäljning • 20 årssysselsatta (ökad sysselsättning) • 1 miljon i ökade skatteintäkter till Malungs kommun • 75 % svenskar • 20 % norrmän • Media; Sveriges Radio, Sveriges Television, TV4, morgon- och rikstidningar, • kvällspressen, norsk media. Kvällstid Folkets Park Orrskogen • 54 dansband • 4 dansbanor under tak (2.200 m²) • Non-stop dans 7 danskvällar • 8 dansband per kväll (6 dansband på söndagkväll) • ca 35.000 besökare • Ölstuga • Dansbuffé • Guldklaven - dansbandsbranschens Grammisgala (söndag)
I år arrangeras dansbandsveckan för 21:a året. Andra gången man anordnade festivalen 1987 hade man c:a 5000 besökare. I år hoppas man på den 7 dubbla eller mer. Dom senaste åren har besökskurvan bara pekat uppåt. Malung är något man ska uppleva live. Det går egentligen inte att i ord beskriva den, den ska upplevad live.
Det hela börjar på söndagen den 15 juli med bland annat den prestigefyllda guldklavegalan som ofta i media betecknas som dansbandens egna ”Oscarsgala”. På galan blir enskilda musiker och andra i branschen premierade för året som gått. Priset man som vinnare får, är en statyett i form av en guldklav. Jag har personligen hållt i en sådan och sett hur stiliga dom är. :-) När man skriver om galan ska man ju vara partisk och inte gissa vinnare, inte här i alla fall. Därför har jag publicerat den i min dagbok där ni som är nyfikna på kan se hur jag tror att det kommer gå. Men kom ihåg att det är mina högst personliga åsikter. Förutom denna gala blir det även dans på söndagen.
På måndagen så invigs galan i vanlig ordning med bandklippning av Thorleif Torstensson. Detta sker i Grönlandparken kl 15.00 som varje dag bjuder på gratis underhållning som pressenteras av Tur Åke Lindkvist som till vardags sjunger och spelar kontrabas och gitarr i bandet Rotharrys. Det är ett axplock av kvällens orkestrar i Grönlandsparken uppträder. Oftast så spexar banden till det lite extra och bjuder på små shower. Eftersom Malung är kända för skinn blir det naturligtvis en hel del modevisningar. Förutom dans och musik blir det en rad andra evenemang som yxshower och folkrace.
På söndagen spelas den en hockeymatch kl 13:00 i Malungs ishall mellan Jofa All Stars (med meriter från OS, VM, NHL) och Dansbandslandslaget i Ishockey Tre Toner. Matchen spelas till förmån för Barncancerfonden.
Vill man dansa är det i Orrskogen på kvällarna som man ska befinna sig. Där blir det nonstopdans från fyra olika banor. På bana 1 och 2 bjuds det som oftast på mogna dansband. På bana 3 är det mer dom modernare banden som håller till och det blir lite mer buggmusik där. Bana 4 bjuder på ett gammaldansband tillsammans med ett blandat dansband. Det varierar under veckan vilken sorts dansmusik det andra bandet spelar. I år har man bjudit in några nya/nygamla band bland andra; Torgny Melins, Mona Gs, SanMarino och Linda, Contrazt. Malungsdansbandsvecka är i år unik på det sättet att den i stort sett är helt nordisk. Banden som spelar kommer från både: Danmark, Norge, Finland och Sverige. Så man kan lugnt påstå att detta är nordens största dansbandsvecka. Nu väntar man bara på att den till nästa år ska bli 100% nordisk eller i alla fall 100% skandinavisk så dom plockar med Åländska dansband.
Vi på dansbandsdax hoppas att ni som ska på dansbandsveckan i Malung delger oss rapporter i reportage, nyheter om hur veckan förlöper. |